Herald Journal www.herald-journal.com/rec

Central Minnesota Baseball
Youth League 2005

(formerly North Minnetonka Baseball Assn.)

Report baseball scores here

CENTRAL MINNESOTA BASEBALL (AABC)
STANDINGS July 26, 2005
WINNING COACH MUST EMAIL SCORES
Standing Points awarded 3 for win,
1 for lose, 2 for tie.
Division Games Only
IF RECORD IS WRONG
EMAIL ALL YOUR SCORES
Divisional Record Seeding Overall Record
Seed Mantle A Division Wins Loses Ties Points W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
AAA Watertown 16AAA 7 1 0 22 8 1 0 93 36 10.3 4.0
AA Lester Prairie 16AA 5 3 0 18 7 3 0 61 43 6.1 4.3
AAHost Howard Lake 16AA 5 3 0 18 7 3 0 80 61 8.0 6.1
A4 Mayer 16AA 2 6 0 12 3 7 0 60 97 6.0 9.7
A5 Corcoran 16AA 1 7 0 10 3 7 0 52 81 5.2 8.1
Divisional Record Seeding Overall Record
Seed Mantle B Division Wins Loses Ties Points W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
B1 Mound 16AA 5 1 0 16 6 3 0 72 36 8.0 4.0
B2 Norwood-Young America 16AA 5 1 0 16 6 3 0 63 56 7.0 6.2
B3 Rockford 16AA 5 1 0 16 6 4 0 63 51 6.3 5.1
B4 Hamel 16AA 3 3 0 12 4 6 0 75 62 7.5 6.2
B5 Waconia 16AA 2 4 0 10 6 4 0 76 83 7.6 8.3
Loretto 16AA 1 5 0 8 2 8 0 44 66 4.4 6.6
Annandale 16AA 0 6 0 6 0 9 0 34 95 3.8 10.6
July 7th AA Playoffs
Hamel 16 Annandale 1
Waconia 11 Watertown 7
Browntown 7 Loretto 4
July 12th Round 2
A Bracket
Winners adv. to State at HL
NorwoodYA 13 Rockford 11
Hamel 11 Mound 10
Corcoran 10 Waconia 0
Mayer 9 BrowntonSt 3
STATE BRACKETS AT
www.mnmba.com
Divisional Record Seeding Overall Record
Seed Mantle 15 Division Wins Loses Ties Points W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
AAA Maple Lake 15 4 1 1 15 7 1 1 81 49 9.0 5.4
AAA Howard Lake-Waverly 15 4 1 1 15 6 2 1 82 49 9.1 5.4
C3 Brownton-Stewart 15 3 3 0 12 5 5 0 68 60 6.8 6.0
C4 Watertown 15 0 6 0 6 0 10 0 37 116 3.7 11.6
STATE RESULTS
www.mnmba.com 52 52 2 76 76 2 1041 1041 6.8 6.8
Divisional Record Seeding Overall Record
Seed Koufax 14AAA Division Wins Loses Ties Points W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
1 Hamel 7 3 2 28 8 3 2 96 56 7.4 4.3
Host Hutchinson 7 3 2 28 8 3 2 119 63 9.2 4.8
2 Glencoe-SL-Plato 7 4 1 27 7 4 1 99 88 8.3 7.3
3 Annandale 5 6 1 23 5 6 1 55 72 4.6 6.0
4 Howard Lake 5 6 1 23 6 6 1 67 77 5.2 5.9
5 Watertown 4 7 1 21 4 8 1 77 87 5.9 6.7
Rockford** 3 9 0 17 3 10 0 42 111 3.2 8.5
(**Zero points for Forfeit lose)
STATE RESULTS
www.mnmba.com
ADVANCING TO REGIONS
Annandale 3rd Place
Watertown 4th Place
Overall Record
Seed Koufax 13AAA Independent W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
AAA Hutchinson 13 6 3 0 78 51 8.7 5.7
2ND PLACE AAA STATE
STATE BRACKETS AT
www.mnmba.com
Koufax 14AA North Division
Top 4 North advance to AA State Divisional Record Seeding Overall Record
Seed Maple Lake plus 5 teams A State Wins Loses Ties Points W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
1 Hamel 2 11 0 0 33 11 0 0 149 35 13.5 3.2
2 Annandale Express 8 3 0 27 8 3 0 124 65 11.3 5.9
3 Watertown 2 7 3 1 26 7 4 1 114 121 9.5 10.1
4 Loretto 2 5 3 3 24 5 3 3 112 91 10.2 8.3
5 Watertown 1 6 5 0 23 6 5 0 87 71 7.9 6.5
6 Howard Lake 5 5 1 22 6 5 1 98 101 8.2 8.4
Host Maple Lake 5 5 1 22 5 6 1 93 90 7.8 7.5
7 Rockford 5 5 1 22 5 5 1 85 67 7.7 6.1
8 Hamel 3 5 6 0 21 5 7 0 85 116 7.1 9.7
9 Annandale Hawks 3 7 1 18 4 7 1 92 98 7.7 8.2
10 Loretto 1 1 8 2 15 2 8 2 89 157 7.4 13.1
11 Watertown 3 0 11 0 11 0 11 0 66 182 6.0 16.5
ROUND 1 PLAYOFFS July 7th
AA Bracket
AnnaExp 14 Brown/St 4
Hamel2 17 NYA1 4
Loretto2 at Hutch1 15 NYA2 14
Winsted 11 Watertown2 0
A Bracket
Anna Hawks 14 Loretto1 6
Hamel3 beat Watertown3
Rockford 7 Waconia2 3
GSLP 7 Mound 0 forfeit
NYA2 at Hutch3 Rain
Will finish Sunday
ROUND 2 July 11th or 12th
ALL EIGHT ADVANCE TO AA State
at St. Michael July 16-24
Hamel2 13 Anna Exp 3
Brownton/St 7 NYA1 0 Forfeit
Winsted 13 at Hutch1 5
Loretto2 11 Watertown2 10
ROUND 2 July 11th or 12th
5 Winners Advance to A State
at Maple Lake July 14-19
Lester P 12 Anna Hawks 1
Hamel3 18 Hutch2 13
Rockford 4 Waconia1 3
Watertown1 12 GlencoeSLP 2
Howard L 8 Hutch 3 6
AA STATE
Hamel 2 2ND PLACE
Brownton-Stewart 4TH PLACE
STATE BRACKETS AT
www.mnmba.com
Koufax 14AA South Division
Top 4 South advance to AA State Divisional Record Seeding Overall Record
Seed Maple Lake plus 5 teams A State Wins Loses Ties Points W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
1 Brownton-Stewart 11 0 0 33 11 2 0 135 61 10.4 4.7
2 Norwood-Young America 1 7 3 1 26 8 4 1 136 82 10.5 6.3
3 Hutchinson 1 7 4 0 25 8 4 0 91 84 7.6 7.0
4 Winsted 6 4 1 24 7 4 1 109 58 9.1 4.8
5 Lester Prairie 5 5 1 22 5 6 1 77 79 6.4 6.6
6 Hutchinson 2 5 6 0 21 5 7 0 105 93 8.8 7.8
7 Waconia 1 5 6 0 21 5 8 0 104 127 8.0 9.8
8 Hutchinson 3 5 6 0 21 6 6 0 118 117 9.8 9.8
9 Glencoe-SL-Plato 5 6 0 21 5 8 0 87 126 6.7 9.7
10 Mound 4 7 0 19 5 7 0 96 141 8.0 11.8
11 Norwood-Young America 2 3 8 0 17 3 9 0 102 164 8.5 13.7
12 Waconia 2 1 9 1 14 2 9 1 91 147 7.6 12.3
163 163 22 181 181 22 3078 3078 8.0 8.0
Divisional Record Seeding Overall Record
Seed Reese 12AAA Division Wins Loses Ties Points W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
1 Maple Lake 12 8 2 0 26 9 2 0 145 72 13.2 6.5
2 Hutchinson12 8 2 0 26 9 2 0 141 87 12.8 7.9
3 Watertown12 7 3 0 24 10 3 0 137 94 10.5 7.2
4 Howard Lake12 4 6 0 18 5 6 0 94 89 8.5 8.1
5 Annandale12 2 8 0 14 3 8 0 84 100 7.6 9.1
Rockford12 1 9 0 12 1 9 0 70 147 7.0 14.7
STATE BRACKETS AT
www.mnmba.com
Overall Record
Seed Reese 11AAA Independent W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
1 Lester Prairie 11 3 3 0 43 63 7.2 10.5
2 Hutchinson 11 3 8 0 80 140 7.3 12.7
STATE BRACKETS AT
www.mnmba.com
Divisional Record Seeding Overall Record
Seed Reese 12AA North Division Wins Loses Ties Points W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
1 Maple Lake 1 7 1 0 22 10 2 0 167 85 13.9 7.1
2 Rockford 2 6 2 0 20 9 3 0 178 103 14.8 8.6
3 Rockford 1 6 2 0 20 8 3 0 168 87 15.3 7.9
4 Annandale Express 5 3 0 18 9 3 0 154 91 12.8 7.6
5 Corcoran 5 3 0 18 5 5 0 91 97 9.1 9.7
6 Maple Lake 2 2 5 1 13 2 7 1 97 152 9.7 15.2
7 Annandale Hawks 2 6 0 12 4 8 0 98 186 8.2 15.5
8 Annandale A's 1 6 1 11 1 9 1 60 183 5.5 16.6
9 Annandale Stars 1 7 0 10 1 10 0 94 152 8.5 13.8
July 7th Playoffs AA Bracket
H. Lake1 5 Rockford2 3
GSLP 13 M.Lake1 5
July 7th Playoffs AA & A Bracket
Rockford1 15 Winsted 14
Winner AA, Loser A Tour.
July 7th Playoffs A Bracket
Corcoran 17 Watertown2 11
H.Lake2 17 Anna.A's 3
Watertown1 19 M. Lake2 18
Brown/Stew 15 Anna.Stars 4
Watertown3 17 Anna.Hawks 7
Bye Annandale Express
July 11th or 12th Playoffs AA
Howard Lake1 16 GSLP 15
Rockford2 20 Maple Lake1 15
July 11th or 12th Playoffs A
Winners Advance to A State
Corcoran 7 HL2 6
Brown/Stew 14 Watertown1 4
Anna. Exp 16 Watertown3 6
STATE BRACKETS AT
www.mnmba.com
Divisional Record Seeding Overall Record
Seed Reese 12AA South Division Wins Loses Ties Points W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
1 Howard Lake 1 7 0 0 21 13 0 0 227 52 17.5 4.0
2 Glencoe-SL-Plato 6 1 0 19 12 1 0 183 41 14.1 3.2
3 Winsted 4 3 0 15 7 5 0 144 118 12.0 9.8
4 Brownton-Stewart 3 3 1 14 6 5 1 114 92 9.5 7.7
5 Howard Lake 2** 3 3 1 13 6 5 1 134 120 11.2 10.0
6 Watertown 3 3 4 0 13 3 8 0 102 170 9.3 15.5
7 Watertown 1 1 6 0 9 1 11 0 111 232 9.3 19.3
8 Watertown 2 0 7 0 7 0 10 0 89 167 8.9 16.7
(**Zero points for Forfeit lose)
Overall Record
Mays 10AAA Division W L T Runs Oruns AveRuns AveOruns
Hutchinson 10 10 3 0 170 89 13.1 6.8
Howard Lake 10 5 8 0 122 187 9.4 14.4
Maple Lake 10 2 10 0 86 194 7.2 16.2
Watertown 10(Ind.) 3 3 0 59 52 9.8 8.7
STATE BRACKETS AT
www.mnmba.com 92 92 4 375 160 160 4 3442 3442 10.6 10.6