CRVL Teams
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons
2003
2002
2001

Glencoe Brewers
Managers: Dave Sell, home - (320) 864-6324; work - (952) 403-7666; cell - (320) 510-0157
Division: North
Class: C
Home field: Vollmer Field, located in Oak Leaf Park, off Hennepin Ave. at south edge of Glencoe. Park phone (320) 864-6215.

State tournament appearances in 1987, 1988, 1996, 2000. Class C champions in 1998.

Glencoe Brewers
Brewers' 2004 Schedule
League record: 12-4 Overall record: 20-11
Sun., Apr. 25 - Cologne here W 11-1
Sun., May 2 - at Norwood W 7-5
Sun., May 9 - at Mayer W 16-7
Fri., May 14 - at Fairfax L 5-3
Sun., May 16 - at St. Boni W 7-6
Sat., May 22 - Minnetonka here ppd. to May 31
Sun., May 23 - Watertown here ppd. to May 26
Wed., May 26 - Watertown here W 4-3 (5/12 inn due to rain)
Thurs., May 27 - at Hamburg ppd. to June 2
Mon., May 31 - Minnetonka here L 4-3
Tues., June 1 - Hutchinson here ----
Wed., June 2 - at Hamburg ppd. to July 7
Thurs., June 3 - New Germany here L 10-5
Sun., June 6 - Winsted here, 7 pm W 7-6
Wed., June 9 - at Arlington ----
Fri., June 11 - Plato here, 7 pm W 13-6
Sun., June 13 - Mayer, 5 pm L 6-2
Fri., June 18 - at Green Isle tourney v. St. Francis L 6-4
Sat., June 19 - at Green Isle tourney v. Arlington W 6-0
Sun., June 20 - at Green Isle tourney v. Watkins L 4-3
Wed., June 23 - Fairfax here L 14-13
Fri., June 25 - All -Star Game at Young America W 19-4
Sun., June 27 - at Watertown W 7-3
Tues., June 29 - Green Isle here W 10-8
Wed., June 30 - at Young America L 7-6 (10 inn)
Tues., July 6 - St. Boni here ppd. to July 13
Wed., July 7 - at Hamburg W 14-4
Fri., July 9 - Sauk Rapids here ---
Sun., July 11 - at Winsted L 12-5
Tues., July 13 - St. Boni here W 10-0
Wed., July 14 - at Prior Lake W 5-4
Sun., July 18 - at New Germany W 10-7
Wed., July 21 - vs. Mound L 8-6 (10 inn)
Wed., July 28 - vs. Winsted, 8 p.m. W 1-0
Fri., July 30 - at Winsted, 8 p.m. W 7-5
Sun., Aug. 1 - vs. Winsted, 2 p.m. (if neccessary)
Mon., Aug. 2 - vs. New Germany, seeding game W 3-2
Sat., Aug. 7 - vs. Hamburg at Plato, regions; 4 p.m. L 5-0
Sun., Aug. 8 - vs. New Germany, at Plato, regions W 3-0
Sat., Aug. 14 - vs. Plato, regions W 2-1
Sun., Aug. 15 - vs. Hamburg, regions W 3-1

No. Player Pos.
Nate Aul
Nate Parpart
John Thell
Andy Nowak
Josh Paggen
Steve Marsden
Christopher Odegaard
Clark Christianson
Josh Dietz
Dave Sell
Will Brennan
Nate Gorr
Grant Grochow
Dan Ford
Oray Tangen
Cory Ryks
Paul Lilienthal
Mitch Lange
Jason Schade
Cory Kruckman
Josh Monahan