CRVL Teams

Brownton
Carver
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Glencoe Brewers
Managers: Nate Gorr - (952) 250-0686
Division: North
Class: C
Home field: Vollmer Field, located in Oak Leaf Park, off Hennepin Ave. at south edge of Glencoe. Park phone (320) 864-6205.

State tournament appearances in 1987, 1988, 1996, 2000, 2004, 2009. Class C champions in 1998.

www.glencoebrewers.com

Glencoe Brewers
Brewers' 2009 Schedule
League record: 12-6 Overall record: 19-15
Sun., April 26 - vs. Carver; 2 p.m. ppd. to 5/14
Sun., May 3 - at Cologne; 2 p.m. W 9-3
Sat., May 9 - at Minnetonka; 7 p.m. L 12-1, 8 inn.
Sun., May 10 - vs. Young America; 4 p.m. L 4-0
Thur., May 14 - vs. Carver; 7:30 p.m. L 4-2
Sat., May 16 - vs. Edina; 2 p.m. L 6-2
Sun., May 17 - at Winsted; 2 p.m. L 9-4
Wed., May 20 - vs. Watertown; 7:30 p.m. L 4-1
Wed., May 27 - vs. Arlington; 7:30 p.m. L 22-4, 7 inn.
Fri., May 29 - at Brownton; 7:30 p.m. W 12-8
Sun., May 31 - vs. St. Boni; 2 p.m. W 4-0
Wed., June 3 - vs. Mayer at Watertown; 7:30 p.m. W 10-1
Wed., June 10 - vs. Henderson; 7:30 p.m. W 9-3
Fri., June 12 - vs. Plato; 7 p.m. W 4-3
Sun., June 14 - vs. Winsted; 5 p.m. W 5-4
Wed., June 17 - at Norwood; 7:30 p.m. W 12-6
Fri., June 19 - vs. New Germany; 7:30 p.m. W 12-5
Sun., June 21 - at Watertown; 2 p.m. L 5-4
Thur., June 25 - at Prior Lake Mudcats; 7:30 p.m. L 10-7
Fri., June 26 - at Waconia; 7:30 p.m. L 3-1
Sun., June 28 - at St. Boni; 2 p.m. W 13-2, 7 inn.
Tues., June 30 - vs. Gaylord; 7:30 p.m. W 8-3
Wed., July 1 - vs. Hamburg; 7:30 p.m. W 6-0
Wed., July 8 - vs. Mayer; 7:30 p.m. W 7-5
Sat., July 11 - at Green Isle; 6 p.m. L 7-1
Wed., July 15 - vs. Hutchinson; 7:30 p.m. W 6-5
Sun., July 19 - at New Germany; 2 p.m. W 11-6
Wed., July 29 - vs. Watertown; 7:30 p.m. W 4-1
Fri., July 31 - at Watertown; 7:30 p.m. L 1-0
Sun., Aug. 2 - vs. Watertown; 2 p.m. W 3-2, 12 inn.
Mon., Aug. 3 - at Winsted; 7:30 p.m. L 3-1
Sat., Aug. 8 - vs. Brownton at Glencoe; 1 p.m. W 2-1
Sun., Aug. 9 - vs. Young America at Glencoe; 4 p.m. W 8-5
Sun., Aug. 16 - vs. Winsted at Glencoe; 1 p.m. L 3-2
Sat., Aug. 22 - vs. Blue Earth at Gaylord; 7:30 p.m. L 7-1

No. Player Pos.
1 Grant Grochow c/if/p
2 Nate Parpart of/p
3 John Thell if/p
4 Scott Wawrzyniak p/of
5 Andy Nowak if/c/p
6 Keith Trudell if/of/p
7 Stephen Wiblemo of/p
9 Clark Christianson if/p
12 Will Brennan if/dh
13 Ryan Grams if/p
14 Matt Eckhoff if
15 Dan Ford if/of/p/c
17 Ryan Siverhus of, p
18 Tony Beringer of/p
19 Justin Koepp of/c
20 Ryne Cummins if, dh
21 Jason Schade if/of/c
22 Ryan Style if/of
23 Josh Monahan if/of/p
24 Jeremy Stark if, of