var sid = 454; var aid = 3;

CRVL Teams
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Green Isle Irish
Manager: Joe Kreger, (507) 326-7671, cell (507) 317-5284
Division: South
Class: C
Home field: Irish Yard, located on Hwy 25, east side of Green Isle
www.greenisleirish.net

State tournament appearances: 1972, 1982, 1983 (quarterfinals), 1984, 1985, 1987, 1989, 1992, 1993, 1994 (third place), 1998 (quarterfinals), 1999 (runner-up), 2001, 2002.

Miller Lite Invitational at Green Isle and Arlington
Thursday-Sunday, June 19-22. Includes Green Isle and New Germany from CRVL. See brackets.

Green Isle Irish

Irish 2003 Schedule

League record: 14-2
Overall record: 43-5
Sun., Apr. 27 - Mayer here W 11-1
Sat., May 3 - Northfield here (non-league), 7:30 p.m. W 8-2
Sun., May 4 - at St. Boni W 7-1
Sat., May 10 - at Prior Lake (non-league), 2 p.m. W 8-3
Fri., May 16 - Young America here W 19-1
Sat., May 17 - Red Wing here (non-league) W 9-5
Sun., May 18 - at Cologne W 14-0
Wed., May 21 - at Northfield (non-league) W 5-2
Fri., May 23 - New Germany here W 8-2
Tues., May 27 - Watertown here W 7-6 (12 inn)
Thurs., May 29 - Plato here W 5-4
Fri., May 30 - vs. Moorhead at Brookings SD tourney W 5-4
Sat., May 31 - vs. Brookings tournament at Brookings SD tourney W 4-2
Sun., June 1 - vs. Bloomington at Brookings SD tourney W 3-2
Thurs., June 5 - Norwood here W 8-1
Fri., June 6 - vs. Apple Valley at Belle Plaine W 1-0
Sat., June 7 - vs. Belle Plaine at Belle Plaine tournament W 2-1
Sun., June 8 - vs. Melrose at Belle Plaine tournament W 11-0
Tues., June 10 - Hamburg here L 7-4
Fri., June 13 - Glencoe here W 10-3
Sat., June 14 - at Arlington W 8-4
Sat., June 14 - vs. Gaylord at Arlington W 4-2
Sun., June 15 - Cologne here W 19-1
Tues., June 17 - Savage here (non-league) cancelled
Thurs., June 19 - vs. Union Hill, host Miller Lite tournament, 8 p.m. W 5-0
Sat., June 20 - vs. Luverne, host Miller Lite tournament L 5-2
Sat., June 21 - vs. Fairfax, host Miller Lite tournament W 3-0
Sun., June 22 - vs. St. Francis (semifinals), host Miller Lite tournament W 4-3
Sun., June 22 - vs. Watkins (championship), host Miller Lite tournament W 4-1
Tues., June 24 - at Young America ppd. to 6/30
Wed., June 25 - at Winsted ppd. to 7/11
Sun., June 29 - at Hamburg L 1-0 (10 inn)
Mon., June 30 - at Young America (makeup) W 10-3
Tues, July 8 - vs. Plato at Glencoe W 7-2
Thurs., July 10 - Hutchinson here (non-league) W 10-0
Fri., July 11 - at Winsted (makeup) W 10-3
Sun., July 13 - at Norwood W 4-0
Wed., July 16 - Belle Plaine here (non-league) W 4-1
Thurs., July 17 - Jordan here (non-league) L 4-3
Playoffs - Wed., July 23 - vs. Young America here, 8 pm W 10-0 (8 inn)
Playoffs - Fri., July 25 - at Young America, 8 pm W 5-0
Region - Sat., Aug. 2 - vs. Glencoe, 4 p.m. W 12-0
Seeding game - Mon., July 28 vs. Hamburg W 5-2
Region - Sat., Aug. 2 - vs. Glencoe W 12-0 (7 inn)
Region - Sun., Aug. 3 - vs. Hamburg W 3-2 (10 inn)
Region - Sun., Aug. 10 - vs. Winsted W 12-2 (8 inn)
State - Fri., Aug. 15 - vs. Rosen at Dundas W 7-3
State - Sat., Aug. 23 - vs. Princeton at Northfield W 8-2
State - Sun., Aug. 24 - vs. Wolf Lake at Dundas W 1-0
State - Fri., Aug. 29 - vs. Hayfield/Austin at Dundas L 6-0
State - Fri., Aug. 29 - vs. Essig at Dundas W 3-2
State - Fri., Aug. 29 - vs. St. Francis at Northfield W 7-5
State - Fri., Aug. 29 - vs. Clarissa at Northfield W 7-5
State - Fri., Aug. 29 - vs. Hayfield/Austin at Northfield, 11 am, second game to follow if necessary W 9-8 (11 inn)
W6-5

See complete League Schedule/Results

No.
Player Position

2
Troy Koester 2b, p

3
Matt Breyer if, of, p

4
Ryan Sauter if, of, p

6
Andy Schatz p

7/27
Mike Herd 1b, dh

8
Ryan Henke of

9
Brian Jenneke p, if

10
Tony Nagel 2b, ss

11/23
Joe Kreger manager

12
Tim Gieseke 3b

14
Tim Luskey of, p

15
Mark Foley of, c

16/5
Mark Herd p, of

18
Chris Brown ss

19
Scott Zeiher 2b, dh

21
Tony Ott of

22
Nick Schatz p, 1b, of

24
Troy Breyer of

25
Mac Zachow p, if

29
Derek Roberts c

71
Austin Brockhoff bb

72
Lucas Herd bb

Green Isle 2002 | Green Isle 2001