CRVL Teams
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons
2004
2003
2002
2001

Green Isle Irish
Manager: Joe Kreger (507) 326-7671
Division: South
Class: C
Home field: Irish Yard, located on Hwy 25, east side of Green Isle
www.greenisleirish.net

State tournament appearances: 1972, 1982, 1983 (quarterfinals), 1984, 1985, 1987, 1989, 1992, 1993, 1994 (third place), 1998 (quarterfinals), 1999 (runner-up), 2001, 2002, 2003 Class C champions

Green Isle Irish
Irish 2005 Schedule
League record: 14-2 Overall record: 30-5
Sat., April 16 - vs. Union Hill (scrimmage) 2 p.m. ---
Sun., April 24 - at Watertown; 2 p.m. L 4-2
Sat., April 30 - at Dundas; 2 p.m. L 8-3
Sun., May 1 - at Winsted; 2 p.m. ppd. to 7/15
Fri., May 6 - vs. Miesville; 8 p.m. W 4-2
Sat., May 7 - vs.Hamburg; 4 p.m. W 5-2
Fri., May 13 - at Shakopee Indians; 7:30 p.m. ppd.
Sat., May 14 - at Watkins Tourney; TBD cancelled
Sat., May 14 - at Watkins Tourney; TBD cancelled
Sun., May 15 - at Cologne; 2 p.m. W 11-0, 7 inn.
Fri., May 20 - at Cannon Falls; 8 p.m. W 7-1
Sat., May 21 - at Red Wing Aces; 2 p.m. ppd.
Sun., May 22 - at Young America; 2 p.m. W 5-4
Thur., May 26 - vs. Belle Plaine; 7:30 p.m. W 12-1
Fri., May 27 - vs. Plato; 7:30 p.m. W 3-0
Mon, May 30 - vs. Fairfax; 6 p.m. W 12-6
Sat., June 4 - Sibley Triangular at Gaylord; TBD cancelled
Sat., June 4 - Sibley Triangular at Gaylort; TBD cancelled
Sun., June 5 - vs. Norwood; 2 p.m. W 2-1
Wed., June 8 - vs. Glencoe; 7:30 p.m. L 1-0
Fri., June 10 - at Prior Lake Tourney; vs. Prior Lake Jays W 4-1
Sat., June 11 - at Prior Lake Tourney; vs. St. Louis Park W 6-1
Sun., June 12 - at Prior Lake Tourney; vs. Hampton W 8-1
Wed., June 15 - vs. Cologne; 7:30 p.m. W 4-0
Thur., June 16 - Miller Lite Invite vs. Essig W 2-1
Sat., June 18 - Miller Lite Invite vs. Veseli W 2-1
Sun., June 19 - Miller Lite Invite vs. St. Cloud Orthopedics W 5-4
Sun., June 19 - Miller Lite Invite vs. Watkins W 4-1
Wed., June 22 - vs. New Germany; 7:30 p.m. W 7-0
Fri., June 24 - CRVL All-Star Game; TBD W 7-2
Sun., June 26 - vs. Young America; 2 p.m. W 10-1
Thur., June 30 - at Hamburg; 7:30 p.m. W 7-0
Wed., July 6 - vs. Mayer; 7:30 p.m. W 3-1
Sat., July 9 - at St. Boni; 1 p.m. W 5-2
Sun., July 10 - at Plato; 2 p.m. W 1-0
Wed., July 13 - vs. New Ulm Kaiserhoff; 7:30 p.m. L 2-0
Fri., July 15 - at Winsted; 7:30 p.m. W 17-10
Sat., July 16 - vs. Howard Lake; 5 p.m. L 5-2
Sun., July 17 - at Norwood; 2 p.m. W 8-0
Tues., July 19 - at Chaska Cubs; 7:30 p.m. W 2-1
Fri., July 22 - vs. Jordan; 7:30 p.m. W 5-0
Wed., July 27 - vs. Young America; 8 p.m. W 2-1
Fri., July 29 - at Young America; 8 p.m. W 9-0
Sun., July 31 - vs. Plato (seeding game); 2 p.m. W 11-8

No. Player Pos.
2 Aric Koester p, of
3 Matt Breyer if, p
4 Brian Scherschligt of
5 Mac Zachow 1b, p
6 Nate Ott c
7 Mike Herd if
8 Ryan Henke of
9 Derek Roberts c
10 Ben Suapaia c, of
11 Joe Kreger mgr.
12 Tim Gieseke 3b
14 Pat Moriarty 1b
15 Mark Foley of, p
16 Mark Herd p
18 Chris Brown ss
19 Nick Schatz p, of
21 Tony Ott of
22 John Schaffler p, if
24 Troy Breyer of
25 Matt Nagel if
27 Andy Schatz p
29 Jeff Miller 3b, c