CRVL Teams
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2005
2004
2003
2002
2001

Green Isle Irish
Manager: Joe Kreger (507) 326-7671
Division: South
Class: C
Home field: Irish Yard, located on Hwy 25, east side of Green Isle
www.greenisleirish.net

State tournament appearances: 1972, 1982, 1983 (quarterfinals), 1984, 1985, 1987, 1989, 1992, 1993, 1994 (third place), 1998 (quarterfinals), 1999 (runner-up), 2001, 2002, 2003 Class C champions, 2005, 2006 (Class B)

Green Isle Irish
Irish 2006 Schedule
League record: 9-2 Overall record: 28-20
Sat., April 29 - vs. Dundas; 2 p.m. ppd.
Sun., April 30 - vs. St. Boni; 2 p.m. ppd. to 6/27
Sat., May 6 - at LeSueur; 2 p.m. W 5-2
Sun., May 7 - at Mayer; 2 p.m. W 11-0, 7 inn.
Fri., May 12 - vs. Jordan; 7:30 p.m. ppd. to 7/6
Sat., May 13 - vs. St. Louis Park; 4 p.m. L 8-3
Tues., May 16 - vs. Cologne; 7:30 p.m. W 5-0
Fri., May 19 - at Red Wing; 8 p.m. W 5-2
Sat., May 20 - at Elko; 2 p.m. L 6-2
Sun., May 21 - vs. Norwood; 2 p.m. W 12-2
Wed., May 24 - vs. Shakopee Indians; 7:30 p.m. W 7-0
Thur., May 25 - vs. Young America; 7:30 p.m. L 11-9
Tues., May 30 - at Prior Lake Jays; 7:30 p.m. W 9-2
Wed., May 31 - vs. Watertown; 7:30 p.m. W 1-0
Sat., June 3 - at Victoria; 7:30 p.m. L 2-0
Sun., June 4 - vs. Winsted; 2 p.m. W 7-3
Wed., June 7 - vs. Chaska; 7:30 p.m. W 10-1, 7 inn.
Fri., June 9 - vs. Victoria at Norwood; 7:30 p.m. L 16-6
Sat., June 10 - at Belle Plaine Classic; vs. Marshall L 9-3
Sat., June 10 - at Belle Plaine Classic; vs. LeSueur L 6-2
Wed., June 14 - vs. Victoria; 7:30 p.m. W 3-2
Thur., June 15 - Miller Lite Invite; vs. Fairfax W 9-0
Sun., June 18 - Miller Lite Invite; vs. Watkins W 3-2
Sun., June 18 - Miller Lite Invite; vs. Blue Earth L 7-3
Wed., June 21 - vs. Chaska; 7:30 p.m. L 6-3, 10 inn.
Thur., June 22 - at Jordan; 7:30 p.m. L 5-0
Sun., June 25 - vs. Minnetonka; 2 p.m. L 6-5
Tues., June 27 - vs. St. Boni; 7:30 p.m. W 8-3
Wed., June 28 - vs. Shakopee Indians; 7:30 p.m. W 6-1
Fri., June 30 - at Prior Lake Jays; 7:30 p.m. L 7-6
Wed., July 5 - vs. New Germany; 7:30 p.m. W 6-5, 11 inn.
Thur., July 6 - vs. Jordan; 7:30 p.m. W 2-1
Sun., July 9 - at Hamburg; 1 p.m. W 6-4
Wed., July 12 - at Glencoe; 7:30 p.m. W 8-1
Thur., July 13 - at Shakopee Indians; 7:30 p.m. W 9-5
Fri., July 14 - vs. Prior Lake Jays; 7:30 p.m. W 10-0
Sun., July 16 - at Plato; 2 p.m. L 9-8
Tues., July 18 - at Chaska; 7:30 p.m. L 4-3
Fri., July 21 - vs. Jordan; 7:30 p.m. W 5-2
Wed., July 26 - at Jordan; 7:30 p.m. W 9-2
Fri., July 28 - vs. Jordan; 7:30 p.m. L 5-2
Sun., July 30 - vs. Shakopee; 2 p.m. L 6-5
Thur., Aug. 3 - at Shakopee; 7:30 p.m. W 6-2
Sun., Aug. 6 - vs. Victoria at Prior Lake; 2 p.m. W 10-7, 10 inn
Tues., Aug. 8 - at Chaska; 7:30 p.m. L 10-5
Fri., Aug. 11 - at Jordan; 7:30 p.m. W 3-0
Sun., Aug. 13 - at Chaska; 6 p.m. L 7-3
Fri., Aug. 25 - vs. Mankato at Miesville; 5 p.m. L 4-0
Sat., Aug. 26 - vs. Brainerd W 5-4
Sun., Aug. 27 - vs. Duluth W 7-3
Sat., Sept. 2 - vs. Cold Spring at Red Wing; 11 a.m. L 2-1

No. Player Pos.
1 Austin Brockhoff BB
2 Zachary Herd IF
3 Matt Breyer IF, OF, P
4 Brian Scherschligt OF, IF
5 Mac Zachow P, 1B
7 Mike Herd 1B
8 Ryan Henke of
9 Pat Hallahan IF
10 Scott Schaffler C, 1B
11 Joe Kreger MGR
14 Pat Moriarty 1B, OF
15 Mark Foley P, IF, OF
16 Mark Herd P, OF
18 Cody Hallahan IF, P
19 Nick Schatz OF, P
21 Mike Dhaene SS
22 John Schaffler P, 2B
23 Trent Simek C, 3B, OF
24 Troy Breyer OF
25 Matt Bigaouette IF
27 Andy Schatz OF, P
29 Derek Roberts C
30 Connor Herd BB