CRVL Teams
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2006
2005
2004
2003
2002
2001

Green Isle Irish
Manager: Joe Kreger (507) 326-7671
Division: South
Class: C
Home field: Irish Yard, located on Hwy 25, east side of Green Isle
www.greenisleirish.net

State tournament appearances: 1972, 1982, 1983 (quarterfinals), 1984, 1985, 1987, 1989, 1992, 1993, 1994 (third place), 1998 (quarterfinals), 1999 (runner-up), 2001, 2002, 2003 Class C champions, 2005, 2006 (Class B)

Green Isle Irish
Irish 2007 Schedule
League record: 9-2 Overall record: 27-10
Sat., April 28 - vs. Dundas; 2 p.m. W 6-3
Sun., April 29 - at St. Boni; 2 p.m. W 8-2
Sat., May 5 - vs. Henderson; 4 p.m. ppd. to 6/6
Fri., May 11 - vs. Mayer; 2 p.m. W 10-0
Sat., May 12 - vs. Cold Spring Springers; 4 p.m. L 5-0
Tues., May 15 - vs. Cologne; 7:30 p.m. W 8-2
Fri., May 18 - at Jordan; 7:30 p.m. W 11-3
Sat., May 19 - at Winsted; 2 p.m. W 10-0, 7 inn.
Sun., May 20 - at Norwood; 2 p.m. W 9-4
Wed., May 23 - at Prior Lake Jays; 7:30 p.m. ppd. to 6/1
Sun., May 27 - vs. Shakopee Indians; 6 p.m. W 3-1
Mon., May 28 - at Young America; 5 p.m. L 8-2
Thur., May 31 - at Chaska; 7:30 p.m. L 9-5
Fri., June 1 - vs. Prior Lake Jays; 7:30 p.m. W 3-1
Tues., June 5 - at Shakopee Indians; 7:30 p.m. L 4-2
Wed., June 6 - vs. Henderson; 7:30 p.m. W 8-6
Sat., June 9 - at Dell Rapids, SD; 1:30 p.m. W 5-2
Sat., June 9 - vs. Brookings at Dell Rapids, SD; 4 p.m. W 10-2
Wed., June 13 - at Shakopee Indians; 7:30 p.m. L 9-1
Thur., June 14 - Miller Lite Invite; vs. Belle Plaine W 5-4
Sat., June 16 - Miller Lite Invite; vs. Moorhead Brewers L 11-3
Wed., June 20 - vs. Victoria; 7:30 p.m. L 12-7
Thur., June 21 - vs. Jordan; 7:30 p.m. W 2-1
Tues., June 26 - vs. Prior Lake Jays; 7:30 p.m. W 13-2
Thur., June 28 - at Chaska; 7:30 p.m. W 4-0
Fri., June 29 - vs. New Germany; 7:30 p.m. W 14-6
Sat., June 30 - at Victoria; 7:30 p.m. W 5-4
Fri., July 6 - vs. Chaska; 7:30 p.m. L 6-5
Sat., July 7 - at Victoria; 7:30 p.m. W 11-5
Sun., July 8 - vs. Plato; 2 p.m. L 10-4
Wed., July 11 - vs. Glencoe; 7:30 p.m. W 9-8
Thur., July 12 - at Watertown; 7:30 p.m. W 9-6
Fri., July 13 - at Jordan; 7:30 p.m. W 4-3
Sun., July 15 - vs. Hamburg; 2 p.m. W 6-2
Wed., July 18 - at Prior Lake Jays; 7:30 p.m. W 7-3
Fri., July 20 - at Belle Plaine; 7:30 p.m. W 6-3
Wed., July 25 - at Shakopee; 7:30 p.m. W 3-2, 10 inn.
Fri., July 27 - vs. Shakopee; 7:30 p.m. W 7-6, 10 inn.
Sun., July 29 - vs. Jordan; 2 p.m. L 4-2
Thur., Aug. 2 - at Jordan; 7:30 p.m.
Sun., Aug. 5 - vs. Victoria; 2 p.m.

No. Player Pos.
2 Zachary Herd IF
3 Matt Breyer IF, OF, P
4 Brian Scherschligt OF
5 Mac Zachow P, 1B
6 Mario Hieronimus OF
7 Mike Herd MGR
8 Ryan Henke of
9 Pat Hallahan IF
10 Chase Hentges P, SS
12 Josh Nelson OF
14 Pat Moriarty 1B, OF
15 Mark Foley P, IF, OF
18 Cody Hallahan IF, P
19 Nick Schatz OF, P
21 Mike Dhaene SS
22 John Schaffler P, 2B
24 Troy Breyer OF
25 Matt Bigaouette IF
27 Andy Schatz OF, P
29 Derek Roberts C
33 Mike Dent C, IF