CRVL Teams

Brownton
Carver
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Green Isle Irish
Manager: Mike Herd (507) 237-2291
Division: South
Class: B
Home field: Irish Yard, located on Hwy 25, east side of Green Isle
www.greenisleirish.net

State tournament appearances: 1972, 1982, 1983 (quarterfinals), 1984, 1985, 1987, 1989, 1992, 1993, 1994 (third place), 1998 (quarterfinals), 1999 (runner-up), 2001, 2002, 2003 Class C champions, 2005, 2006 (Class B), 2007 (Class B)

Green Isle Irish
Irish 2009 Schedule
League record: 12-1 Overall record: 21-16
Sun., April 26 - at Watertown; 2 p.m. ppd. to 7/8
Sun., May 3 - at Hamburg; 2 p.m. W 6-0
Sat., May 9 - vs. Henderson; 4 p.m. L 6-5
Sun., May 10 - vs. Brownton; 2 p.m. W 10-1
Sat., May 16 - at Mayer; noon W 12-3
Sat., May 16 - at St. Boni; 4 p.m. W 11-0
Sun., May 17 - at Carver; 2 p.m. W 10-3
Wed., May 20 - at Norwood; 7:30 p.m. W 4-1
Fri., May 22 - vs. Jordan; 7:30 p.m. forfeit, L 1-0
Mon., May 25 - at Young America; 5 p.m. W 2-1
Wed., May 27 - vs. Cologne; 7:30 p.m. W 11-0, 7 inn.
Sat., May 30 - vs. Dell Rapids at Brookings, SD L 10-2
Sat., May 30 - vs. Jamestown at Brookings, SD W 10-0
Sun., May 31 - vs. Moorhead Brewers at Brookings, SD W 15-5
Sun., May 31 - vs. Jamestown Elks at Brookings, SD L 15-4
Wed., June 3 - at Prior Lake Jays; 7:30 p.m. L 10-4
Fri., June 5 - vs. St. Louis Park at Dundas W 3-0
Sun., June 7 - at Dundas Dukes L 4-0
Wed., June 10 - vs. Chaska; 7:30 p.m. L 7-0
Fri., June 12 - vs. Shakopee; 7:30 p.m. L 5-2
Sun., June 14 - at New Germany; 2 p.m. L 5-2
Tues., June 16 - vs. Victoria; 7:30 p.m. ppd. 6/23
Fri., June 19 - at Jordan; 7:30 p.m. L 8-4
Sun., June 21 - at Winsted; 2 p.m. W 9-2
Tues., June 23 - vs. Victoria; 7:30 p.m. W 10-0
Thur., June 25 - GI/Hamburg Tourney; vs. Edina W 8-5
Sat., June 27 - GI/Hamburg Tourney; vs. Blue Earth W 3-1
Sun., June 28 - GI/Hamburg Tourney; vs. Young Amer. W 6-1
Sun., June 28 - GI/Hamburg Tourney; vs. Loretto L 3-2
Wed., July 8 - at Watertown; 7:30 p.m. W 9-3
Fri., July 10 - at Victoria; 7:30 p.m. L 6-4
Sat., July 11 - vs. Glencoe; 6 p.m. W 7-1
Fri., July 17 - at Chaska; 7:30 p.m. L 10-0
Sun., July 19 - vs. Plato; 2 p.m. W 5-4
Tues., July 21 - vs. Prior Lake Jays; 7:30 p.m. ppd. to 7/26
Fri., July 24 - at Shakopee; 7:30 p.m. L 10-0
Sun., July 26 - vs. Prior Lake Jays; 6 p.m. W 6-5
Wed., July 29 - at Dundas; 7:30 p.m. W 8-7
Sun., Aug. 2 - at Chaska; 6 p.m. L 1-0
Wed., Aug. 5 - vs. Chaska; 7:30 p.m. L 7-1

No. Player Pos.
2 Zachary Herd IF, OF
3 Matt Breyer IF, OF, P
4 Jesse Fuller IF, P
5 Mac Zachow P, 1B
6 Lucas Herd IF
7 Mike Herd MGR
8 Nate Pilacinski IF
9 Pat Hallahan IF
10 Chase Hentges P, SS
12 Zach Mochinski OF, IF
14 Pat Moriarty 1B, OF
15 Mark Foley P, IF, OF
18 Cody Hallahan IF, P
19 Jeremy Ische C
21 Mike Dhaene SS
22 John Schaffler P, 2B
23 Jackson Hallahan IF
24 Troy Breyer OF
25 Matt Bigaouette IF
27 Josh Remer OF
29 Derek Roberts C
31 Justin Erkenbrack OF, P
33 Mike Dent C, IF