CRVL Teams

Brownton
Carver
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Green Isle Irish
Manager: Mike Herd (507) 237-2291
Division: South
Class: B
Home field: Irish Yard, located on Hwy 25, east side of Green Isle
www.greenisleirish.net

State tournament appearances: 1972, 1982, 1983 (quarterfinals), 1984, 1985, 1987, 1989, 1992, 1993, 1994 (third place), 1998 (quarterfinals), 1999 (runner-up), 2001, 2002, 2003 Class C champions, 2005, 2006 (Class B), 2007 (Class B)

Green Isle Irish
Irish 2010 Schedule
League record: 13-0 Overall record: 27-12
Sun., April 25 - vs. Carver; 2 p.m. W 9-4
Sat., May 1 - vs. Watertown; 4 p.m. W 6-1
Sun., May 2 - vs. Winsted; 2 p.m. W 5-2
Sat., May 8 - vs. Henderson; 4 p.m. L 2-1
Sun., May 9 - at Glencoe; 2 p.m. W 6-5
Sat., May 15 - at Cologne; 4 p.m. W 6-4
Sun., May 16 - vs. Norwood; 2 p.m. W 6-3
Wed., May 19 - at Hamburg; 7:30 p.m. W 3-2
Fri., May 21 - vs. Shakopee; 7:30 p.m. L 10-2
Sat., May 22 - vs. New Germany; 5 p.m. W 4-3
Sun., May 23 - at Shakopee; 6 p.m. W 4-3, 11 inn.
Wed., May 26 - vs. Prior Lake; 7:30 p.m. W 14-11
Mon., May 31 - at Prior Lake; 6 p.m. W 9-5
Thur., June 3 - at Prior Lake; 7:30 p.m. W 6-2
Sat., June 5 - vs. Minnetonka at Dundas; 11 a.m. L 10-0
Thur., June 10 - vs. Victoria; 7:30 p.m. L 5-1
Fri., June 11 - at Victoria; 7:30 p.m. W 2-0
Sun., June 13 - vs. Victoria; 6 p.m. L 12-1, 7 inn.
Wed., June 16 - vs. Mayer; 7:30 p.m. W 17-1, 7 inn.
Sun., June 20 - at Shakopee; 6 p.m. L 12-2, 7 inn.
Tues., June 22 - vs. Young America; 7:30 p.m. W 14-9
Thur., June 24 - GI/Hamburg Tourney; vs. Montgomery W 11-3
Sat., June 26 - GI/Hamburg Tourney; vs. Sacred Heart W 3-0
Sun., June 27 - GI/Hamburg Tourney; vs. Hastings W 6-4
Sun., June 27 - GI/Hamburg Tourney; vs. St. Joe's W 5-0
Wed., June 30 - at Brownton; 7:30 p.m. W 9-2
Tues., July 6 - vs. Elko; 7:30 p.m. L 13-4
Wed., July 7 - vs. St. Boni; 7:30 p.m. W 9-2
Sun., July 11 - at Plato; 2 p.m. W 9-3
Thur., July 15 - at Chaska; 7:30 p.m. W 1-0
Fri., July 16 - vs. Chaska; 7:30 p.m. W 8-2
Sun., July 18 - at Chaska; 6 p.m. L 9-3
Thur., July 22 - vs. Jordan; 7:30 p.m. W 2-1
Fri., July 23 - at Jordan; 7:30 p.m. L 8-7
Sun., July 25 - vs. Jordan; 6 p.m. W 9-3
Wed., July 28 - vs. Savage; 7:30 p.m. W 2-1
Sun., Aug. 1 - at St. Louis Park L 14-8
Sun., Aug. 7 - vs. Chaska; 2 p.m. L 7-3
Wed., Aug. 11 - vs. Prior Lake; 7:30 p.m. L 14-2

No. Player Pos.
2 Zachary Herd IF, OF
3 Matt Breyer IF, OF, P
4 Jesse Fuller IF, P
5 Mac Zachow P, 1B
6 Lucas Herd IF
7 Mike Herd MGR
8 Nate Pilacinski IF
9 Pat Hallahan IF
10 Chase Hentges P, SS
12 Zach Mochinski OF, IF
14 Pat Moriarty 1B, OF
15 Mark Foley P, IF, OF
18 Cody Hallahan IF, P
19 Jeremy Ische C
21 Mike Dhaene SS
22 John Schaffler P, 2B
23 Jackson Hallahan IF
24 Troy Breyer OF
25 Matt Bigaouette IF
27 Josh Remer OF
29 Derek Roberts C
31 Justin Erkenbrack OF, P
33 Mike Dent C, IF