CRVL Teams

Brownton
Carver
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Waconia
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Green Isle Irish
Co-manager: Matt Breyer (952) 215-6288; (952) 368-4122; Troy Breyer (952) 406-0569
Division: South
Class: C
Home field: Irish Yard, located on Hwy 25, east side of Green Isle
www.ballcharts.com/greenisleirish

State tournament appearances: 1972, 1982, 1983 (quarterfinals), 1984, 1985, 1987, 1989, 1992, 1993, 1994 (third place), 1998 (quarterfinals), 1999 (runner-up), 2001, 2002, 2003 Class C champions, 2005, 2006 (Class B), 2007 (Class B), 2012, 2013

Green Isle Irish
Irish 2013 Schedule
League record: 16-5 Overall record: 26-10
Sun., May 5 - at St. Boni; 2 p.m. W 13-1
Sun., May 12 - at Brownton; 2 p.m. W 7-6
Mon., May 27 - vs. Young America; 6 p.m. L 11-9
Wed., May 29 - at Norwood; 7:30 p.m. W 14-2
Fri., May 31 - at Loretto; 7:30 p.m. W 6-5
Sun., June 2 - at Chaska; 6 p.m. L 14-4
Tues., June 4 - vs. New Germany; 7:30 p.m. W 20-6
Fri., June 7 - at Shakopee; 7:30 p.m. L 12-3
Sat., June 8 - at Carver; 2 p.m. W 2-1
Mon., June 10 - vs. Plato; 7:30 p.m. W 5-1
Tues., June 11 - vs. Cologne; 7:30 p.m. W 13-1
Fri., June 14 - at Waconia; 7:30 p.m. W 8-2
Sun., June 16 - vs. Carver; 6 p.m. L 6-2
Tues., June 18 - at Young America; 7:30 p.m. L 4-3
Thur., June 20 - vs. Prior Lake W 3-2
Thur., June 27 - vs. Hamburg; 7:30 p.m. W 12-4
Sun., June 30 - at Plato; 2 p.m. L 7-4
Tues., July 2 - vs. Norwood; 7:30 p.m. W 8-1
Sun., July 7 - at Cologne; 4 p.m. W 20-2
Tues., July 9 - vs. Glencoe; 7:30 p.m. W 12-4
Thur., July 11 - at Winsted; 7:30 p.m. W 9-0
Sat., July 13 - at Mayer; 2 p.m. W 8-2
Sun., July 14 - at Hamburg; 2 p.m. L 11-7
Wed., July 17 - vs. Watertown; 7:30 p.m. W 6-0
Thur., July 18 - vs. Jordan; 7:30 p.m. W 3-2
Sun., July 21 - vs. Brownton; 2 p.m. W 5-4
Tues., July 23 - vs. Cologne; 7:30 p.m. W 6-3
Thur., July 25 - vs. Cologne at Norwood; 7:30 p.m. W 16-7
Fri., Aug. 2 - vs. Watertown at Glencoe; 5:30 p.m. W 1-0
Sun., Aug. 4 - vs. Winsted at Glencoe; 4 p.m. L 7-2
Fri., Aug. 9 - vs. Young America at Glencoe; 5:30 p.m. W 3-1
Sat., Aug. 10 - vs. Brownton at Glencoe; 4 p.m. W 10-0
Sat., Aug. 10 - vs. Winsted at Glencoe; 7 p.m. L 7-0
Sat., Aug. 17 - vs. Sleepy Eye at Maple Lake; 7 p.m. W 2-1
Sat., Aug. 24 - vs. Morris at Maple Lake; 11 a.m. W 9-0
Sat., Aug. 31 - vs. Howard Lake at Maple Lake; 1:30 L 2-0

No. Player Pos.