CRVL Teams
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons
2003
2002
2001

Plato Bluejays
Managers: Eric Engelmann, cell - (612) 710-0491; work - (763) 493-6059; Brian Graupmann, (320) 864-6052, cell (652) 334-9121
Division: South
Class: C
Home field: Bluejay Stadium, 408 2nd St. NW, on west end of Plato. Park phone (320) 238-2542

State tournament apperances in 1977, 1979, 1983, 1988, 1990, 1995; Class C state champs in 1996, 2001, 2002.

Plato Bluejays
Team 2004 Schedule
League record: 12-3 Overall record: 20-6
Sun., Apr. 25 - at Watertown, 2 pm L 6-2
Sun., May 2 - New Germany here, 2 pm L 2-1
Sun., May 9 - Young America here, 2 pm tied 2-2 in 11th, continued June 15
Thurs., May 13 - at Jordan, 7:30 pm cancelled
Sun., May 16 - at Cologne, 2 pm W 15-2 (8 inn)
Wed., May 19 - vs. Winthrop at Glencoe, 7:30 pm W 8-5
Sun., May 23 - Hamburg here, 2 pm rescheduled to June 23
Thurs., June 3 - at Green Isle, 7:30 pm W 5-2
Sat., June 5 - at Maple Plain, 1 pm W 9-6
Fri., June 11 - at Glencoe, 7 pm L 13-6
Sat., June 12 - Minnetonka here, 1 pm ----
Tues., June 15 - Continued game vs. Y.A. from May 9 W 3-2 (15 inn)
Tues., June 15 - at Young America, 7:30 pm W 8-5
Fri., June 18 - vs. Mayer at Glencoe, 8 pm W 5-2
Sat., June 19 - at St. Boni, 1 pm W 11-3
Wed., June 23 - at Hamburg (Plato home team), 7:30 pm W 9-4
Fri., June 25 - All-Star Game at Young America, 8 pm L 19-4
Sun., June 27 - at Hamburg, 2 pm W 2-0
Wed., June 30 - vs. Norwood at Glencoe, 7:30 pm W 7-4
Tues., July 6 - vs. Winsted at Hamburg, 7:30 pm ppd. to July 7
Wed., July 7 - vs. Winsted at Glencoe W 10-9
Sat., July 10 - Rockford here, 2 pm W 12-3
Sun., July 11 - Cologne here, 2 pm W 17-3, 7 inn.
Tues., July 13 - at Norwood, 7:30 pm W 4-3
Sun., July 18 - Howard Lake here, 2 pm W 3-2 (11 inn)
Wed., July 21 - at Gaylord, 7:30 pm cancelled
Wed., July 28 - vs. Norwood at Hamburg, 8 p.m. L 3-2
Fri., July 30 - at Norwood, 8 p.m. W 12-0
Sun., Aug. 1 - vs. Norwood, 2 p.m. (if neccessary) W 2-1
Mon., Aug. 2 - vs. Hamburg at Glencoe, seeding game W 8-7
Sat., Aug. 7 - vs. New Germany, 1 p.m., regions W 1-0 (10 inn)
Sun., Aug. 8 - vs. Hamburg, regions L 4-3
Sat., Aug. 14 - vs. Glencoe, regions L 2-1

No. Player Pos.
1 Nick Johnson of
2 Andy Tritz if
3 David Franke of, c
4 Taylor Mackenthun p, of
5 Ryan Grams p, if
7 Jon Becker p, of, if
8 Eric Engelmann p, if
11 Craig Vergin of
13 Scott Wawrzyniak p, of
14 Adam Maas p, if
15 Brian Graupmann if
16 David Stuedeman c
17 Bryan Wilkens if
18 Dave Paulson c, of
20 Matt Roberts p, of
21 Adam Dammann of
27 Brent Hahn p, if
29 Derek Dittmer c
34 Dan Kuphal p, of
37 Kirk Vergin p, if