CRVL Teams

Brownton
Carver
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Plato Bluejays
Managers: Eric Engelmann, cell - (612) 710-0491; work - (763) 493-6059; Brian Graupmann, (320) 864-6052, cell (651) 334-9121
Division: South
Class: B
Home field: Bluejay Stadium, 408 2nd St. NW, on west end of Plato. Park phone (320) 238-2542

Plato Bluejays website

State tournament apperances in 1977, 1979, 1983, 1988, 1990, 1995; Class C state champs in 1996, 2001, 2002, 2005; Class C state champs in 2007, 2009 (Class B).

Plato Bluejays
Team 2009 Schedule
League record: 8-5 Overall record: 21-11
Sun., April 26 - at Hamburg; 2 p.m. ppd. 5/21
Sun., May 3 - at Watertown; 2 p.m. W 1-0
Sun., May 10 - at Winsted; 2 p.m. W 6-4, 12 inn.
Sat., May 16 - vs. St. Michael; 3 p.m. W 7-1
Sun., May 17 - vs. Mayer; 2 p.m. W 15-0, 7 inn.
Thur., May 21 - at Hamburg; 7:30 p.m. W 2-1, 11 inn.
Wed., May 27 - at Norwood; 7:30 p.m. W 6-5
Fri., May 29 - at Victoria; 7:30 p.m. L 6-2
Sun., May 31 - vs. New Germany; 2 p.m. L 5-0
Tues., June 2 - at Wacoina; 7:30 p.m. W 11-0
Wed., June 10 - at Hutchinson; 7:30 p.m. W 5-1, 10 inn.
Fri., June 12 - at Glencoe; 7 p.m. L 4-3
Mon., June 15 - vs. Carver at Hamburg; 7:30 p.m. W 11-1, 8 inn.
Wed., June 17 - vs. Henderson at YA; 7:30 p.m. L 6-5
Sat., June 20 - at Cologne; 2 p.m. W 10-5
Sun., June 21 - vs. Brownton; 2 p.m. L 7-6
Wed., June 24 - at Arlington; 7:30 p.m. W 13-3
Sun., June 28 - vs. Hutchinson; 2 p.m. L 3-2
Wed., July 1 - at Delano; 7:30 p.m. L 10-4
Wed., July 8 - at Loretto; 7:30 p.m. W 10-4
Sat., July 11 - vs. St. Boni; 2 p.m. W 5-3
Sun., July 12 - vs. Young America; 4 p.m. L 11-0, 8 inn.
Fri., July 17 - at Dassel-Cokato; 7:30 p.m. W 6-5
Sat., July 18 - vs. Delano; 2 p.m. L 11-3
Sun., July 19 - at Green Isle; 2 p.m. L 5-4
Tues., July 21 - at Maple Lake; 7:30 p.m. W 7-6
Sun., July 26 - vs. Dassel-Cokato; 2 p.m. W 3-0
Wed., July 29 - at St. Michael; 7:30 p.m. W 6-3
Sat., Aug. 1 - vs. Maple Lake; 2 p.m. W 4-2
Sat., Aug. 8 - vs. Dassel-Cokato at Hutchinson; 4 p.m. W 5-4, 10 inn.
Fri., Aug. 14 - vs. Delano at Hutchinson; 7:30 p.m. W 5-3
Sun., Aug. 16 - vs. Hutchinson at Hutchinson; 2 p.m. W 12-2
Fri., Aug. 21 - vs. Prior Lake at Arlington; 8:30 p.m. L 7-1

No. Player Pos.
1 Nick Johnson of
3 Matt Odegaard if
4 Kyle Panning p, of
5 Tony Wischnack p/c
7 Jon Becker if
8 Eric Engelmann p, if
9 Dave Donahue p, of
11 Ben Smothers if
13 Tyler Lang of
15 Brian Graupmann if, p
16 Ben Slater util.
17 Bryan Wilkens if
18 Dave Paulson of
20 Hunter Dunbar if
21 Joey Copas c
27 Adam Dammann of
29 Derek Dittmer c
34 Joe Nix if
37 Cody Harms p, if