CRVL Teams
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2006
2005
2004
2003
2002
2001

Winsted Wildcats
Co-Managers: Neil Schlagel (320) 282-6506 and Aaron Schultz (320) 282-6514;
Denis "Soup" Campbell (320) 485-4254
Asst. Manager: Gene Birkholz
Division: North
Class: C
Home field: Denis M. Campbell Field, 591 Andy Ave., located along McLeod CR 1. Park phone (320) 485-2825

State tournaments: 1948 champions, 1949, 1950, 2003, 2006, 2007 (4th place)

Winsted Wildcats
Wildcats' 2007 Schedule
League record: 11-5 Overall record: 23-15
Sat., April 21 - at Stark; 2 p.m. W 8-2
Sun., April 22 - vs. Albertville cancelled
Sun., April 29 - at Young America L 4-3, 11 inn.
Sat., May 5 - vs. Stark; 2 p.m. cancelled
Sun., May 6 - vs. Cologne; 2 p.m. W 6-0
Fri., May 11 - vs. Hamburg; 7:30 p.m. W 10-5
Sun., May 13 - at New Germany; 2 p.m. W 6-1
Tues., May 15 - vs. Richfield Bombers; 7:30 p.m. L 8-6
Sat., May 19 - vs. Green Isle; 2 p.m. L 10-0, 7 inn.
Sun., May 20 - vs. St. Boni; 2 p.m. W 4-1
Mon., May 28 - vs. Watertown; 4 p.m. L 7-6
Wed., May 30 - at Delano; 7:30 p.m. W 7-5
Fri., June 1 - vs. Howard Lake; 7:30 p.m. L 5-0
Sun., June 3 - vs. New Germany; 2 p.m. W 16-6, 5 inn.
Wed., June 6 - at Dassel-Cokato; 7:30 p.m. L 8-7
Thur., June 7 - vs. Hutchinson; 7:30 p.m. L 9-2
Sun., June 10 - at Mayer; 2 p.m. ppd. to 6/30
Wed., June 13 - vs. Plato; 7:30 p.m. L 5-4
Fri., June 15 - at Watertown; 7:30 p.m. W 12-5
Sat., June 16 - vs. New Germany at Lester Prairie; 2p.m. W 19-5, 7 inn.
Wed., June 20 - at Glencoe; 7:30 p.m. L 4-3
Fri., June 22 - at Howard Lake Tourney; vs. Atwater L 5-4
Sat., June 23 - at Howard Lake Tourney; vs. Holdingford W 2-1
Sun., June 24 - at St. Boni; 2 p.m. W 17-0, 7 inn.
Sat., June 30 - at Mayer; 2 p.m. W 14-4, 7 inn.
Sun., July 8 - vs. Glencoe; 2 p.m. W 8-1
Wed., July 11 - at Norwood; 7:30 p.m. W 14-0, 7 inn.
Fri., July 13 - vs. Mpls. Lyon's Pub; 7:30 p.m. L 8-0
Sun., July 15 - vs. Mayer; 1 p.m. W 10-0, 7 inn.
Tues., July 17 vs. Brownton; 7:30 p.m. cancelled
Tues., July 24 - vs. St. Boni; 8 p.m. W 6-2
Fri., July 27 - vs. St. Boni (St. Boni is home); 8 p.m. W 20-4, 7 inn.
Mon., July 30 - vs. Glencoe; 8 p.m. W 18-6
Sat., Aug. 4 - vs. Young America; 1 p.m. L 10-6
Sun., Aug. 5 - vs. Glencoe; 1 p.m. W 8-6
Sat., Aug. 11 - vs. Young America; 4 p.m. W 4-3
Sun., Aug. 12 - vs. Plato; 2 p.m. L 3-2
Fri., Aug. 24 - vs. East Grand Forks at Hamburg; 8:30 p.m. W 7-6, 11 inn.
Sun., Aug. 26 - vs. Spring Hill at Norwood; 1:30 p.m. W 5-4
Fri., Aug. 31 - vs. St. Stephen at Hamburg; 7:30 p.m. W 8-3
Sat., Sept. 1 - vs. Sauk Rapids at Hamburg; 1:30 p.m. L 11-0, 7 inn.
Sat., Sept. 1 - vs. St. Francis at Hamburg 5 p.m. L 3-2

No. Player Pos.
1 Marc Kohler of
3 Shawn Kohler if
6 Tony Kley if, p
8 Joe Kley if, p
9 Gregg Kohler of
11 Aaron Schultz if, p, c
12 Steve Bisping if, p
16 Nathan Stender of, p
17 Matt Kane if
18 Grant Wicksburg if, p
19 Cullen Schultz if, p
21 Dan LaMott p
22 Neil Schlagel if, p
23 Matt Wroge c, if
24 Daryl Hoof of
25 Jake Prehn if, of
26 Aaron Madsen if, p
29 Aaron Breisemeister of
30 TJ Aalid c