CRVL Teams
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Winsted Wildcats
Co-Managers: Neil Schlagel (320) 282-6506 and Aaron Schultz (320) 282-6514;
Denis "Soup" Campbell (320) 485-4254
Asst. Manager: Gene Birkholz
Division: North
Class: C
Home field: Denis M. Campbell Field, 591 Andy Ave., located along McLeod CR 1. Park phone (320) 485-2825

Web site: www.ballcharts.com/winwildcats

State tournaments: 1948 champions, 1949, 1950, 2003, 2006, 2007 (4th place)

Winsted Wildcats
Wildcats' 2008 Schedule
League record: 14-4 Overall record: 20-13
Sat., April 19 – vs. Stark; 2 p.m. W 8-3
Sun., April 20 – vs. Albertville; 2 p.m. cancelled
Sun., April 27 – vs. Brownton; 2 p.m. ppd. to 7/9
Sun., May 4 – at Carver; 2 p.m. W 7-0
Wed., May 7 – at Waconia; 7:30 p.m. L 4-3
Sat., May 10 – at Green Isle; 2 p.m. ppd. to 6/24
Sun., May 11 – at New Germany; 2 p.m. W 15-8
Fri., May 16 – vs. Lyon's Pub; 7:30 p.m. L 7-4
Sun., May 18 – vs. St. Boni; 2 p.m. W 16-2, 7 inn.
Thur., May 22 – at Glencoe; 7:30 p.m. L 14-10
Mon., May 26 – vs. Mayer; 4 p.m. W 17-2, 7 inn.
Wed., May 28 – vs. Plato at Glencoe; 7:30 p.m. W 14-10
Fri., May 30 – vs. Howard Lake; 7:30 p.m. ppd. 6/28
Sun., June 1 – at Watertown; 2 p.m. W 5-1
Wed., June 4 – vs. Cologne; 7:30 p.m. W 12-4
Sat., June 7 – at Sartell Tourney vs. Springfield W 5-1
Sat., June 7 – at Sartell Tourney vs. St. Stephen W 8-0
Sun., June 8 – at Sartell Tourney vs. Elko L 7-4
Wed., June 11 – vs. Norwood; 7:30 p.m. ppd. to 6/12
Thur., June 12 - vs. Norwood; 7:30 p.m. W 14-4, 8 inn.
Sun., June 15 – vs. Dassel-Cokato; 2 p.m. L 10-6
Fri., June 20 – at Howard Lake Tourney; vs. Kimball W 7-1
Sat., June 21 – at HL Tourney; vs. Howard Lake L 10-1
Sun., June 22 – at St. Boni; 2 p.m. W 8-0
Tues., June 24 - at Green Isle; 7:30 p.m. W 4-3, 11 inn.
Thur., June 26 – at Hamburg; 7:30 p.m. L 8-5
Sat., June 28 – vs. New Germany; 2 p.m. W 10-0, 7 inn.
Sat., June 28 - vs. Howard Lake; 6 p.m. L 3-1
Sun., June 29 – at Mayer; 2 p.m. W 12-1, 7 inn.
Wed., July 2 – at Hutchinson; 7:30 p.m. L 7-1
Sun., July 6 – vs. Glencoe; 5 p.m. W 11-3
Wed., July 9 - vs. Brownton; 7:30 p.m. W 11-1, 7 inn.
Fri., July 11 – vs. Young America; 7:30 p.m.; ppd. 7/12 L 9-8
Sun., July 13 – vs. Watertown; 1 p.m. L 9-8
Wed., July 16 – at Buffalo; 7:30 p.m. W 1-0
Tues., July 22 - vs. Glencoe; 8 p.m. W 11-8
Thur., July 24 - at Glencoe; 8 p.m. L 6-1
Sun., July 27 - vs. Glencoe; 2 p.m. L 4-1

No. Player Pos.
1 Marc Kohler of
3 Shawn Kohler if
6 Tony Kley if, p
8 Joe Kley if, p
9 Gregg Kohler of
11 Aaron Schultz if, p, c
12 Steve Bisping if, p
16 Ben Machemehl of
17 Curtis Herboscheimer of
18 Matt Carlson if, of, p
19 Cullen Schultz if, p
21 Dan LaMott p
22 Neil Schlagel if, p
23 Matt Wroge c, if
24 Daryl Hoof of
25 Jake Prehn if, of
26 Aaron Madsen if, p
28 Matt Klitzke if, p
29 Aaron Breisemeister of
30 TJ Aalid c