CRVL Teams

Brownton
Carver
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Winsted Wildcats
Co-Managers: Neil Schlagel (320) 282-6506 and Aaron Schultz (320) 282-6514;
Denis "Soup" Campbell (320) 485-4254
Division: North
Class: C
Home field: Denis M. Campbell Field, 591 Andy Ave., located along McLeod CR 1. Park phone (320) 485-2825

Web site: www.ballcharts.com/winwildcats

State tournaments: 1948 champions, 1949, 1950, 2003, 2006, 2007 (4th place), 2009 (4th place),
2010 (Class B).

Winsted Wildcats
Wildcats' 2010 Schedule
League record: 16-2 Overall record: 29-9
Sat., April 17 - vs. Stark; 2 p.m. L 11-9
Sun., April 25 - vs. Mayer; 2 p.m. W 11-1, 7 inn.
Sun., May 2 - at Green Isle; 2 p.m. L 5-2
Sun., May 9 - vs. Young America; 2 p.m. W 4-1
Fri., May 14 - at Watetown; 7:30 p.m. W 8-1
Sun., May 16 - vs. New Germany; 2 p.m. W 3-2
Wed., May 19 - at Hutchinson; 7:30 p.m. W 13-0, 7 inn.
Fri., May 21 - at Dassel-Cokato; 7:30 p.m. W 10-3
Sun., May 23 - at New Germany; 2 p.m. W 19-4, 7 inn.
Wed., May 26 - at Delano; 7:30 p.m. W 11-4
Mon., May 31 - vs. Cokato Kings; 4 p.m. W 11-3
Wed., June 2 - vs. Norwood; 7:30 p.m. W 15-2, 7 inn.
Wed., June 9 - at St. Michael; 7:30 p.m. L 1-0, 10 inn.
Thur., June 10 - vs. Carver; 7:30 p.m. W 8-2
Sun., June 13 - at St. Boni; 2 p.m. W 8-0
Wed., June 16 - vs. Hutchinson; 7:30 p.m. W 3-2
Fri., June 18 - vs. Mpls. Lyon's Pub; 7:30 p.m. L 13-0, 8 inn.
Sat., June 19 - at Cologne; 2 p.m. W 9-8, 14 inn.
Sun., June 20 - at Glencoe; 2 p.m. W 14-7
Sat., June 26 - HL Tourney vs. Atwater; 4 p.m. W 7-4
Sun., June 27 - vs. Brownton; 2 p.m. W 19-15
Wed., June 30 - vs. St. Boni; 7:30 p.m. W 3-1
Wed., July 7 - at Maple Lake; 7:30 p.m. W 4-3
Thur., July 8 - vs. Watertown; 7:30 p.m. L 14-0, 7 inn.
Sun., July 11 - at Mayer; 4:30 p.m. W 9-5
Mon., July 12 - at Hamburg; 7:30 p.m. W 8-4
Wed., July 14 - vs. Plato; 7:30 p.m. W 8-3
Sat., July 17 - at Plato; 2 p.m. W 8-1
Sun., July 18 - vs. Glencoe; 1 p.m. W 12-9
Wed., July 21 - vs. Dassel-Cokato; 7:30 p.m. L 11-10, 10 inn
Fri., July 23 - vs. Delano; 7:30 p.m. L 6-3
Sun., July 25 - vs. St. Michael; 2 p.m. W 5-4
Tues., July 27 - vs. Maple Lake; 7:30 p.m. L 7-6
Sat., July 31 - vs. Hamel at Maple Lake; 4 p.m. W 2-1
Sat., Aug. 7 - vs. Hutchinson at Maple Lake; 4 p.m. W 6-5
Wed., Aug. 11 - vs. St. Michael at Maple Lake; 7:30 W 11-10
Sun., Aug. 15 - vs. Hutchinson at Maple Lake; 5 p.m. W 9-2
Sun., Aug. 22 - vs. Burnsville at Bird Island; 7:30 p.m. L 11-5

No. Player Pos.
1 Marc Kohler of
3 Jace Whitcomb of, p
4 Ben Machemehl of
5 Eric Dietel if
6 Tony Kley if, p
7 Josh Anthony if, p
8 Joe Kley if, p
9 Gregg Kohler of
10 Joe Deidrick c, if
11 Aaron Schultz p, dh
13 Jared Gailey if, p
14 Justin Jacques if
15 Garret Schultz if
16 Nate Fiecke if
17 Curtis Herboscheimer of
18 Mychal Penaz if
19 Cullen Schultz if, p
20 Brandon Mork of
21 Dan LaMott p
22 Neil Schlagel if, p
23 Matt Wroge c, p, if
25 Jake Prehn if, of
26 Brennan Gilyard if
28 Matt Klitzke if, p