CRVL Teams

Brownton
Carver
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Waconia
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Winsted Wildcats
Manager: Aaron Schultz (320) 282-6514;
Denis "Soup" Campbell (320) 485-4254
Division: North
Class: C
Home field: Denis M. Campbell Field, 591 Andy Ave., located along McLeod CR 1. Park phone (320) 485-2825

Web site: www.ballcharts.com/winwildcats

State tournaments: 1948 champions, 1949, 1950, 2003, 2006, 2007 (4th place), 2009 (4th place),
2010 (Class B).

Winsted Wildcats
Wildcats' 2011 Schedule
League record: 19-1 Overall record: 27-9
Fri., May 13 - vs. Howard Lake; 7:30 p.m. L 5-0
Sun., May 15 - vs. New Germany; 2 p.m. W 16-3
Wed., May 18 - at Young America; 7:30 p.m. W 2-0
Sat., May 21 - at Carver; 3 p.m. W 6-3
Mon., May 30 - vs. St. Boni; 4 p.m. W 11-1
Tues., May 31 - vs. Belle Plaine; 7:30 p.m. L 17-5
Sat., June 4 - at Sartell; 10 a.m. L 5-0
Sat., June 4 - vs. Lastrup at Sartell; 3 p.m. L 7-4
Sun., June 5 - vs. Springfield at Sartell; 11 a.m. W 7-4
Tues., June 7 - at Brownton; 7:30 p.m. W 9-8
Wed., June 8 - at Waconia; 7:30 p.m. L 8-1
Sun., June 12 - at Mayer; 2 p.m. W 13-3
Fri., June 17 - at Glencoe; 7:30 p.m. W 10-0
Sun., June 19 - vs. Norwood; 2 p.m. W 12-5
Fri., June 24 - at Howard Lake Tourney; vs. Kimball L 10-4
Sat., June 25 - at Howard Lake Tourney; vs. Atwater W 7-5
Sun., June 26 - vs. Watertown; 4 p.m. W 9-1
Tues., June 28 - vs. Mayer; 7:30 p.m. W 9-8
Wed., June 29 - at Watertown; 7:30 p.m. W 3-2
Thur., June 30 - vs. Cologne; 7:30 p.m. W 10-1
Tues., July 5 - vs. Hamburg; 7:30 p.m. W 10-1
Thur., July 7 - vs. Waconia; 7:30 p.m. W 6-1
Sat., July 9 - at New Germany; 4 p.m. W 9-3
Tues., July 12 - vs. St. Boni; 7:30 p.m. W 10-7
Thur., July 14 - vs. Plato; 7:30 p.m. W 6-0
Sat., July 16 - at Green Isle; 5 p.m. W 12-7
Sun., July 17 - vs. Glencoe; 1 p.m. W 7-4
Tues., July 26 - vs. Glencoe; 7:30 p.m. W 4-0
Thur., July 28 - at Glencoe; 7:30 p.m. W 8-4
Sun., July 31 - vs. Waconia; 2 p.m. W 3-0
Sat., Aug. 6 - vs. Brownton at Watertown; 4 p.m. W 6-3
Sun., Aug. 7 - vs. Waconia at Watertown; 4 p.m. L 3-2
Sat., Aug. 13 - vs. Plato at Watertown; 4 p.m. W 4-3
Sun., Aug. 14 - vs. Waconia at Watertown; 1 p.m. L 10-9
Fri., Aug. 19 - vs. Fairmont at Glencoe; 5 p.m. L 7-6

No. Player Pos.
1 Marc Kohler of
3 Jace Whitcomb of, p
4 Ben Machemehl of
5 Eric Dietel if
6 Tony Kley if, p
7 Josh Anthony if, p
8 Joe Kley if, p
9 Gregg Kohler of
10 Joe Deidrick c, if
11 Aaron Schultz p, dh
13 Jared Gailey if, p
14 Justin Jacques if
15 Garret Schultz if
16 Nate Fiecke if
17 Curtis Herboscheimer of
18 Mychal Penaz if
19 Cullen Schultz if, p
20 Brandon Mork of
21 Dan LaMott p
22 Neil Schlagel if, p
23 Matt Wroge c, p, if
25 Jake Prehn if, of
26 Brennan Gilyard if
28 Matt Klitzke if, p