CRVL Teams

Brownton
Carver
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Waconia
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Winsted Wildcats
Manager: Aaron Schultz (320) 282-6514;
Denis "Soup" Campbell (320) 485-4254
Division: North
Class: C
Home field: Denis M. Campbell Field, 591 Andy Ave., located along McLeod CR 1. Park phone (320) 485-2825

Web site: www.ballcharts.com/winwildcats

State tournaments: 1948 champions, 1949, 1950, 2003, 2006, 2007 (4th place), 2009 (4th place),
2010 (Class B), 2011, 2012.

Winsted Wildcats
Wildcats' 2012 Schedule
League record: 13-7 Overall record: 23-15
Sun., April 22 - vs. New Germany; 2 p.m. W 9-0
Sun., April 29 - vs. Norwood; 2 p.m. W 10-0
Sun., May 6 - at Carver; 2 p.m. W 10-5
Sat., May 12 - at Cologne; 2 p.m. W 14-0
Sun., May 13 - vs. Howard Lake; 2 p.m. L 3-2
Wed., May 16 - vs. Cokato Kings; 7:30 p.m. L 12-5
Sat., May 19 - vs. Mayer; 2 p.m. W 12-2
Thur., May 31 - at Waconia; 7:30 p.m. L 8-5
Sat., June 2 - vs. Isanti at Sartell; 10 a.m. L 2-1
Sat., June 2 - at St. Stephen; 2 p.m. W 4-1
Sun., June 3 - at Sartell; 11 a.m. W 12-11
Sun., June 10 - vs. Waconia; 4 p.m. L 2-1
Tues., June 12 - at Hamburg; 7:30 p.m. W 15-9
Fri., June 15 - vs. Brownton; 7:30 p.m. W 4-0
Fri., June 22 - at HL Tourney vs. Cold Spring; 6 p.m. W 1-0
Sat., June 23 - at HL Tourney vs. Atwater; 6 p.m. L 2-0
Sun., June 24 - at HL Tourney vs. Prior Lake; noon L 5-2
Tues., June 26 - vs. St. Boni; 7:30 p.m. W 11-1
Thur., June 28 - at Green Isle; 7:30 p.m. L 5-2
Sat., June 30 - at New Germany; 2 p.m. W 6-5
Sun., July 1 - at Glencoe; 2 p.m. L 6-4
Mon., July 9 - vs. Plato; 7:30 p.m. L 6-2
Wed., July 11 - at Watertown; 7:30 p.m. L 7-6
Sat., July 14 - at Mayer; 2 p.m. W 11-5
Sun., July 15 - vs. Glencoe; 1 p.m. W 6-0
Wed., July 18 - vs. Watertown; 7:30 p.m. W 7-1
Thur., July 19 - vs. Young America; 7:30 p.m. L 6-2
Sun., July 22 - at St. Boni; 2 p.m. W 15-2
Tues., July 24 - vs. Mayer; 7:30 p.m. W 6-0
Thur., July 26 - vs. Mayer; 7:30 p.m. W 15-2
Fri., Aug. 3 - vs. Young America at YA; 5:30 p.m. W 5-2
Sun., Aug. 4 - vs. Green Isle at YA; 4 p.m. L 9-1
Fri., Aug. 10 - vs. Brownton at YA; 5:30 p.m. W 7-2
Sat., Aug. 11 - vs. Young America at YA; 4 p.m. W 9-8
Sat., Aug. 11 - vs. Waconia at YA; 7 p.m. L 12-7
Sat., Aug. 18 - vs. Jackson at St. Cloud; 1:30 p.m. W 8-5
Sat., Aug. 25 - vs. Roseau at St. Cloud; 7:30 p.m. W 3-2
Sat., Sept. 1 - vs. Sobieski at St. Cloud; 8 p.m. L 4-0

No. Player Pos.
1 Marc Kohler of
2 Jake Theisen if
3 Jace Whitcomb of, p
4 Ben Machemehl of
5 Eric Dietel if
6 Tony Kley if, p
7 Josh Anthony if, p
8 Joe Kley if, p
9 Gregg Kohler of
10 Joe Deidrick c, if
11 Aaron Schultz p, dh
13 Jared Gailey if, p
14 Justin Jacques if
15 Garret Schultz if
16 Nate Fiecke if
17 Curtis Herbolsheimer of
18 Mychal Penaz if
19 Cullen Schultz if, p
20 Brandon Mork of
22 Neil Schlagel if, p
23 Matt Wroge c, p, if
26 Brennan Gilyard if