CRVL Teams

Brownton
Carver
Cologne
Glencoe
Green Isle
Hamburg
Mayer
New Germany
Norwood
Plato
St. Boni
Waconia
Watertown
Winsted
Young America

Schedule/Results

CRVL Home

Past Seasons

2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Winsted Wildcats
Manager: Aaron Schultz (320) 282-6514;
Denis "Soup" Campbell (320) 485-4254
Division: North
Class: C
Home field: Denis M. Campbell Field, 591 Andy Ave., located along McLeod CR 1. Park phone (320) 485-2825

Web site: www.ballcharts.com/winwildcats

State tournaments: 1948 champions, 1949, 1950, 2003, 2006, 2007 (4th place), 2009 (4th place),
2010 (Class B), 2011, 2012, 2013.

Winsted Wildcats
Wildcats' 2013 Schedule
League record: 16-4 Overall record: 24-11
Sun., April 28 - vs. Cologne; 2 p.m. W 3-0
Sun., May 5 - at Norwood; 2 p.m. W 13-0
Fri., May 10 - at Hutchinson; 7:30 p.m. L 12-4
Sun., May 12 - vs. Mayer; 2 p.m. W 14-3
Thur., May 23 - at Waconia; 7:30 p.m. L 10-0
Mon., May 27 - vs. Carver; 4 p.m. W 6-0
Fri., May 31 - Winsted Tournament vs. HL; 7:30 p.m. L 8-0
Sat., June 1 - Winsted Tournament; vs. Mpls. Lyons Pub L 11-0
Sun., June 2 - vs. St. Boni; 2 p.m. W 15-0
Wed., June 5 - at Brownton; 7:30 p.m. W 6-5
Sun., June 16 - vs. Hamburg; 2 p.m. W 6-0
Sat., June 22 - at Howard Lake; 7:30 p.m. L 4-0
Sun., June 23 - at Mayer; 5 p.m. W 11-1
Thur., June 27 - vs. New Germany; 7:30 p.m. W 10-2
Fri., June 28 - vs. Watertown; 7:30 p.m. W 10-0
Sun., June 30 - at New Germany; 2 p.m. W 15-5
Tues., July 2 - vs. Glencoe; 7:30 p.m. L 1-0
Tues., July 9 - at Young America; 7:30 p.m. W 2-1
Wed., July 10 - at Watertown; 7:30 p.m. W 6-2
Thur., July 11 - vs. Green Isle; 7:30 p.m. L 9-0
Sun., July 14 - at Plato; 2 p.m. L 4-3
Tues., July 16 - at Glencoe; 7:30 p.m. W 8-1
Sat., July 20 - at St. Boni; 2 p.m. W 14-3
Sun., July 21 - vs. Waconia; 1 p.m. W 3-2
Thur., Aug. 1 - vs. Brownton at Glencoe; 8 p.m. W 2-0
Sun., Aug. 4 - vs. Green Isle at Glencoe; 4 p.m. W 7-2
Sat., Aug. 10 - vs. Plato at Glencoe; 1 p.m. L 5-1
Sat., Aug. 10 - vs. Green Isle at Glencoe; 7 p.m. W 7-0
Sun., Aug. 11 - vs. Plato at Glencoe; 1 p.m. W 2-0
Sun., Aug. 11 - vs. Plato at Glencoe; 3:30 p.m. L 10-5
Sat., Aug. 17 - vs. Blue Earth at Maple Lake; 4 p.m. W 1-0
Sun., Aug. 25 - vs. Waseca at Delano; 11 a.m. W 5-4
Sat., Aug. 31 - vs. Lake Henry at Delano; 5 p.m. W 3-2
Sun., Sept. 1 - vs. Fairmont at Maple Lake; 1:30 p.m. W 10-7
Sun., Sept. 1 - vs. Belle Plaine at Maple Lake; 5 p.m. L 8-4

No. Player Pos.
1 Marc Kohler of
2 Jake Theisen if
3 Jace Whitcomb of, p
4 Ben Machemehl of
5 Eric Dietel if
6 Tony Kley if, p
7 Josh Anthony if, p
8 Joe Kley if, p
9 Gregg Kohler of
10 Joe Deidrick c, if
11 Aaron Schultz p, dh
13 Jared Gailey if, p
14 Justin Jacques if
15 Garret Schultz if
16 Nate Fiecke if
17 Curtis Herbolsheimer of
18 Mychal Penaz if
19 Cullen Schultz if, p
20 Brandon Mork of
22 Neil Schlagel if, p
23 Matt Wroge c, p, if
26 Brennan Gilyard if